Érdekességek a január hónapról

A Boldogasszony havaként is emlegetett január hónap a kétarcú Janus istenről kapta a nevét. A római mitológiában Janus az átjárások (iani) és kapuk (ianuae) istene volt, akit a kezdet és vég védőszellemeként tartottak számon. Ez a hónap jelenti a karácsonyi ünnepkör végét, az év első hónapjaként számos jeles napot tartogat, amelyek a népi hiedelemben maradtak fenn. Most megmutatjuk, melyek ezek!

Január 1. Újév napja. Az év első napjához számos hiedelem köthető, köztük egy olyan is, amelyet mi a családommal kiskoromtól kezdve rigolyásan betartottunk. Ez a hiedelem nem más, mint az, hogy ha köszönteni megyünk a rokonokhoz, elsőként a férfinak kell átlépnie a ház küszöbét. Nos, ezt a hiedelmet mi otthon új szintekre emeltük: a saját küszöbünket is elsőként mindig apu léphette át. Sőt, ha ezen a napon nem terveztük elhagyni a házat, a család kedves férfitagját már korán reggel kiküldtük az ajtó elé, majd vissza, hogy biztosan meglegyen az éves szerencsénk. Hogy valóban segített-e… arról nem tudunk biztosat mondani.

Január 6. Vízkereszt napja. Azt mondják, hogy ha ezen a napon nedves az idő, akkor hosszú lesz a tél, ha viszont hóesés tapasztalható, akkor korai tavasz várható. Ha pedig vízkeresztkor fagy, akkor a tavaszra még sokat kell várnunk. Ha pedig fúj a szél, az szerencsés évet hirdet. Január 6. egy további szempontból is fontos nap volt a családom számára, ugyanis minden évben ezen a napon csupaszítottuk meg karácsonyfánkat. Vízkereszttel pedig hivatalosan véget is ér a karácsonyi időszak.

Január 17. Szent Antal napja, aki a betegek és az állatok védőszentje volt.

Január 18. Piroska napja. Úgy hírlik: „Piroska napján, ha fagy, negyven napig el nem hagy.”

Január 20. Fábián és Sebestyén napja. Az első tavaszköszöntő nap.

Január 21. Ágnes napja. Ha ezen a napon derűs az idő, jó termés várható. A hagyomány pedig emellett úgy tartja, ha a lányok Ágnes napján böjtölnek, akkor megálmodják jövendőbelijüket.

Január 22. Vince napja. Úgy tartják, hogy ezen a napon a szőlővesszőket a ház melegében öblös szájú üvegbe teszik. Ha a vesszők kihajtanak, jó szőlőtermés várható.

Január 25. Pán napja, Pálforduló. A hiedelem szerint Pálforduló napján a tél az ellenkezőjére fordul: jégtörő vagy jégcsináló lesz. Azt mondják, amilyen az idő Pál napján, olyan lesz az elkövetkező negyven napban is. Ha az ember meglátja az árnyékát, hosszú lesz még a tél! Ha a medve kijön a barlangjából, jó idő várható.

Olvasd el többi cikkünket is:

Itt a tavasz, irány a kert! Szuper kültéri játékötletek »

Készülj velünk a húsvétra! »

Életre szóló tudás STEM játékokkal »

Összes cikkünkért kattints ide »