5 észbontó tény, amit nem tudtál a velencei karneválról

2023-ban ismét színpaddá változnak az olasz lagúnaváros csatornái, utcái, hídjai és terei. Az idei álarcos parádé február 4 és 21. között kelt fergeteges hangulatot a pompázatos karneváljairól ismert olasz városban. Cikkünkben 8 észbontó ténnyel készültünk Nektek, hogy Ti is megismerhessétek a legelőkelőbb farsangi mulatság hátterét és eszméletlen részleteit.

Az álarcokat nem csupán díszítőelemként, hanem álcaként is használták

A velencei maszkok napjainkig az álcázás jelképeként ismeretesek. Azt viszont kevesen tudják, hogy a 13. században az olaszok saját identitásuk álcázása érdekében viseltek hasonló álarcokat. A gondolák kis városában a maszkok lehetővé tették, hogy a különböző társadalmi osztályokba tartozó emberek elvegyüljenek egymás között, ami a mindennapokban elképzelhetetlen lett volna. 1703-ban a hatóságok megpróbálták betiltani az álarcokat, mert viselőik gyakran bűncselekményeket követtek el. A velencei lakosok azonban nem engedelmeskedtek, és a következő évben ismét álarccal az arcukon vonultak végig a város utcáin. A hatóságok ezt követően feloldották a tilalmat, az álarcokat a lakosok ráadásul nemcsak a karnevál ideje alatt, hanem az év további meghatározott napjain is viselték.

A „carnevale” szó jelentése

Az olasz „carnevale” (karnevál) szó többet árul el, mint azt elsőre gondolnánk. Etimológusok azt állítják, hogy a szó a latin „carnem levare” kifejezésből kovácsolódott össze, amely annyit jelent: „búcsút mondani a húsnak”. Mint tudjuk, a farsanggal egybeeső karneváli időszak utolsó napja húshagyókedd, a húsvétot megelőző nagyböjt első napja, és valószínűleg maga a „karnevál” szó is erre utal.

A maszkok és jelmezek sokszínűsége

A velencei maszkoknak körülbelül 10 különböző típusát tartják számon, amelyek közül a legnépszerűbb a bauta stílusú velencei maszk. A bauta maszk fehér színű, kizárólag Velencében ismeretes, és a lakosok sokáig nemcsak a karnevál idején, hanem olyan további alkalmakkor is viselték, amikor álcázni kívánták magukat az árgus szemek elől.

A munka tilos volt a karnevál ideje alatt

Hosszú évekig a karnevál ideje alatt tilos volt dolgozni. Ez a szórakozás ideje volt! Ha pedig valakit rajtakaptak azon, hogy hasznos tagja kívánt lenni a társadalomnak, akár le is tartóztathatták.

Álarcos etika

Kevesen tudják, hogy a velencei karneválnak és az álarcviselésnek is megvan a maga etikája. A karneváli maszkot viselő lakosok például nem beszélnek (esetleg suttognak), hanem mutogatással igyekeznek megértetni magukat egymással. A maszkok viselői továbbá minden találkozásnál meghajolnak, még akkor is, ha egy nap többször találkoznak ugyanazzal a személlyel.

A cikk az alábbi két informatív karnevál-ismertetőn alapul: https://www.livitaly.com/five-venice-carnival-facts-you-should-know/ https://travellizy.com/en/journal/post/venice_carnival_facts

Olvasd el többi cikkünket is:

Itt a tavasz, irány a kert! Szuper kültéri játékötletek »

Készülj velünk a húsvétra! »

Életre szóló tudás STEM játékokkal »

Összes cikkünkért kattints ide »