Halloweeni borzongató 2. rész: 6(66) haláli tény, amit nem tudtál a tökfaragásról

1. A zöldségfaragás a pogány rítusok része volt

Halloweeni sorozatunk 1. részében már meséltünk Nektek arról, hogy az ünnep gyökerei egészen a kelta eredetű Samhain fesztiválra vezethetők vissza. Úgy tartották, a Samhain ideje alatt az élők világa és a túlvilág részben összemosódik, és könnyebb lesz az átjárás a két világ között. Az emberek az ünnep részeként maskarákba bújtak, és a kerekded formájú zöldségekből arcokat faragtak. Vannak dolgok, amik sosem változnak, csak fejlődnek és átalakulnak.

2. Stingy Jack, vagyis Fukar Jack, története

Legalább három különböző legenda szól arról, hogy honnan is ered a töklámpások (az angol nyelvterületeken Jack-O’-Lantern) hagyománya. Az egyik, és talán legismertebb ezek közül Fukar Jack története, akinek kétszer is sikerült átvernie az Ördögöt, végül mégis megkapta a jussát! Fukar Jack egy iszákos és zsugori figura volt, és amikor az Ördög eljött a lelkéért, nem meglepően, egy kocsmában találta. Fukar Jack utolsó kívánsága az volt, hogy hadd igyon még meg pár pohárral a halál előtt, az Ördög pedig teljesítette a kívánságát. Az este végén azonban Jack nem tudott fizetni, így megkérte az Ördögöt, változzon át pénzérmévé, majd a fizetés után visszaváltozhat ördögi alakjába. Az Ördög így is tett, de Jack, ahelyett, hogy fizetett volna, betette az érmét a zsebébe, amelyben egy bicska és egy ezüst kereszt lapult. Mivel az Ördög félt a kereszttől, nem mert visszaváltozni, és Jack csak azzal a feltétellel vette ki a zsebéből, ha még egy évig élni hagyja. Meg is egyeztek hát, és az Ördög pontosan egy év elteltével ismét a kocsma előtt várta Jack-et. Jack azonban ezúttal is túljárt az eszén: rávette, hogy almafára másszon, és amikor az Ördög már a legfelső ágnál járt, keresztet vésett a fa törzsébe, így az Ördög ismét hoppon maradt. Jack pedig tíz további évvel gazdagodott. Ezt azonban nem tudta teljesen kiélvezni: röviddel az Ördög újabb látogatása előtt Jack meghalt, ám mivel iszákos, romlott és fukar volt, a lelkét sem a mennyországban, sem a sértődött Ördög poklában nem fogadták be. Ehelyett a két világ között kellett vándorolnia, gyertyával a kezében. Útja során Jack kezét égette a gyertya, és egy tarlórépát faragott ki, abba állította bele a gyertyát, és úgy vándorolt tovább örökkön-örökké.

3. A tökfaragás csak későre lett igazi TÖKfaragás

Mivel a tökfaragás és a töklámpások eredete a mai Írország és Skócia területére vezethető vissza, az emberek először tarlórépát és burgonyát faragtak ki különböző formájúra. A TÖKfaragás csak akkor vált valósággá, amikor a hagyomány már Amerika területén is elterjedt. Ott ugyanis a tök őshonos növény, és sokkal könnyebben faragható, mint bármely másik kerekded zöldség.

4. Guinnes-rekordos tök

A legnehezebb tök termesztéséért járó díjat 2016-ban vehette át egy belga fiatalember, akinek kertjében 1190 kg-ot nyomó tök nőtt. Az egy tonnát is meghaladó zöldség súlyában akár kisebb autókkal is vetekszik.

5. Nem nyúlkapiszka!

A kifaragott tököt egyáltalán nem javasolt megenni. Bár a faragásra váró tökök általában nem mérgezőek, kellemetlen ízük miatt fogyasztásuk nem ajánlott. A dísztökökkel azonban még ennél is jobban érdemes vigyázni, köztük ugyanis mérgező fajtájúak is megtalálhatók. Embereket, állatokat, kicsiket-nagyokat érdemes távol tartani tőlük.

6. Nem faragnál? Sebaj!

Ha úgy érzed, a tökfaragás egyet jelent a maszatolással és a rendetlenséggel, mi tudjuk a megoldást! Mi sem könnyebb, mint filctollat és akrilfestéket ragadni, és máris szabadjára engedhetjük fantáziánkat. A faragatlan tököt ecsetünkkel kedvünkre kidíszíthetjük. Tökéletes közös foglalkozás szülőknek és kisgyerekeknek egyaránt! Bohóc tök? Hamupipőke tökhintója? Bármi megvalósítható!

Olvasd el többi cikkünket is:

Itt a tavasz, irány a kert! Szuper kültéri játékötletek »

Készülj velünk a húsvétra! »

Életre szóló tudás STEM játékokkal »

Összes cikkünkért kattints ide »